De lente is begonnen! Vanmorgen om 2 minuten over 10 stond de zon recht boven de evenaar. Dat is het begin van de astronomische lente. En het weer? Dat doet lekker mee. Eigenlijk de hele maand maart al.
Het is heerlijk lenteweer en voor de meeste mensen is dat genieten geblazen. Het KNMI meldde dat het zelfs de zonnigste start van het jaar is, sinds het begin van de metingen. En dat terwijl januari nog erg grijs was met weinig zon. In februari was er meer zon en hadden we zelfs al bijna een warme dag (20 graden of meer) te pakken. Op 21 februari werd het namelijk in Woensdrecht al 19,3 graden. Daarna werd 8 maart de warmste ooit gemeten. En mogelijk wordt het vandaag de eerste warme dag van het jaar in De Bilt. Dus 20 graden of meer. En als dat vandaag niet lukt, dan gebeurt het morgen wel.
Berkel-Enschot, Toon Boons
Dat het in de lente steeds zonniger wordt, heeft vreemd genoeg te maken met de afnemende luchtvervuiling. Want minuscule deeltjes roet of as zorgen ervoor dat zich sneller wolken vormen. Als de lucht schoner wordt, zijn er dus minder van die roet- of asdeeltjes en dus ook minder wolken.
Ritthem, Adri Joossen
We zien overigens al wel de eerste tekenen van droogte in de natuur. Dat komt doordat februari al minder neerslag viel dan gemiddeld, en er in maart tot nu toe nauwelijks regen is gevallen. De vele uren zonneschijn en een droge oostenwind maken dat de toplaag van de grond dan nog sneller uitdroogt. Op de Utrechtse Heuvelrug is zelfs vandaag een rookverbod van kracht geworden vanwege het gevaar voor natuurbranden.
Ughelen, Regina Vastenhoudt
Gek genoeg wordt het gevaar voor natuurbranden vergroot doordat vorig jaar erg nat verliep. Want door al die nattigheid waren er vorig jaar veel minder natuurbranden, maar is er wel veel meer gegroeid. En dat is weer extra brandstof voor natuurbranden die dit jaar gaan uitbreken.
We kunnen nog even genieten van het prachtige lenteweer. Vooral morgen wordt nog een mooie dag met middagtemperaturen van 20 graden in De Bilt tot misschien wel 23 in het zuiden van het land. Wel neemt in de middag de sluierbewolking toe. In het weekend is er meer bewolking en kans op een bui. De temperatuur gaat iets naar beneden, maar het blijft zacht voor de tijd van het jaar. In de nieuwe week gaat de temperatuur verder omlaag, naar zo'n 10 graden op woensdag. Neerslag valt er nauwelijks. Daarna wordt het weer iets zachter.